główna
elektronika

Compaq Ipaq IA1 - Budowa wewnętrzna

 

Początek
Demontaż
BIOS
Budowa
Ustawienia OS
Rozbudowa

Po rozebraniu obudowy uzyskuje się dostęp do metalowej osłony płyty głównej komputera, do której przymocowany jest sporych wymiarów radiator procesora. Po zdemontowaniu radiatora i osłony pojawia się płyta główna.

Tak wygląda płyta główna. Na procesorze widoczne są resztki zaschniętej pasty termoprzewodzącej, przed ponownym złożeniem należy usunąć starą pastę zarówno z procesora jak i z radiatora a także nanieść cienką warstwę nowej pasty. W ostateczności można złożyć bez pasty - mikroprocesor nie grzeje się zbyt intensywnie.

 

Na zdjęciu widoczna jest stara bateria litowa 1632, którą należało wymienić. Po blisko 10 latach napięcie  zamiast 3V wynosiło 0,3V co powodowało konieczność ustawiania zegara po każdorazowym odłączeniu zasilania od komputera. Po lewej stronie baterii widoczna jest zworka resetu sprzętowego, przydatna w próbach dostania się do ustawień BIOSu.

 

Zamiast nowej baterii, którą i tak trzeba by wlutowywać, wstawiono gniazdo dla baterii 2032, odpowiednie wyprofilowanie końcówek lutowniczych pozwoliło na bezproblemowe wlutowanie podstawki.

 

Dzięki temu, że mikroprocesor jest zamontowany w gnieździe Socket7, istnieje możliwość jego wymiany na szybszy. Po lewej stronie procesora widoczne jest gniazdo zasilające. Powyżej procesora, pomiędzy gniazdami USB a gniazdami RJ11 (telefoniczne), widoczne jest miejsce, w którym powinno być wlutowane gniazdo RJ45 do podłączenia kabla magistrali Ethernet. Na prawo od procesora widoczna jest płytka modemu telefonicznego - na zdjęciu jest oklejona żółtą taśmą.

 

Na dolnej stronie płyty głównej nadrukowane są wartości napięć zasilających.

 

Przy zmianie procesora należy skorygować mnożnik zegara.

 

Napięcie zasilające też może wymagać korekty.

 

Dodatkowo należy zmodyfikować częstotliwość taktującą procesor i magistralę PCI. Napięcie zasilające też może wymagać korekty. Po lewej stronie znajduje się złącze magistrali PCI służące do podłączenia modemu telefonicznego. Natomiast po prawej stronie widoczne są pola lutownicze, do których powinien być przylutowany transformator separujący magistrali Ethernet. 

 

Dolna strona płyty głównej zawiera jeszcze jedną ciekawostkę - miejsce na wlutowanie kontrolera magistrali Ethernet oraz pamięci EEPROM (U504) do przechowywania adresu fizycznego i innych sieciowych ustawień sprzętowych. 

 

Na dolnej stronie płyty głównej, pod gniazdem na pamięci CompactFlash, znajduje się, skromny jak na dzisiejsze czasy, dysk SSD (Solid State Disk).

 

Cztery układy scalone W986416CH tworzą pamięć operacyjną SDRAM komputera - niestety bez możliwości rozbudowy. Wbudowana pamięć ma wielkość 32 MB i obsługuje dodatkowo układy wideo.

 

Odbiornik podczerwieni współpracujący z klawiaturą bezprzewodową. Identyczne odbiorniki spotykane są np. w telewizorach do odbioru sygnałów zdalnego sterowania. 

 

Widok na gniazdo dla kart pamięci typu Compact Flash

 

układy scalone zastosowane w komputerze Compaq Clipper

oznaczenie spełniane funkcje dokumentacja
VT82C686A  układ Multi I/O
39SF020  pamięć 2 MB Flash
STAC9744T  stereofoniczny układ dźwiękowy AC'97
TM7438I  kontroler video PCI/AGP (Trident 8420)  
W986416CH pamięć SDRAM 1M 16bit 4pages  
LM386N-3 stereofoniczny wzmacniacz akustyczny
P87C52SBBB mikrokontroler OTP (One Time Programmable) pochodny od 8051, odbiór i przetwarzanie sygnałów z klawiatury.
W156H generator sygnałów zegarowych dla płyty głównej
RC5057M przetwornica DC-DC
LV.... różne układy TTL serii LV