WZMACNIACZ KOREKCYJNY RIAA
DLA GRAMOFONOWEJ WKŁADKI DYNAMICZNEJ

 

   Dynamiczne wkładki gramofonowe charakteryzują się niskim poziomem napięcia wyjściowego. Przetworniki tego typu należą do grupy przetworników prędkościowych. Wytwarzane napięcie jest proporcjonalne do prędkości zmian strumienia magnetycznego, czyli w pośredni sposób zależy od odtwarzanych częstotliwości. Wynika z tego, że dla najniższych częstotliwości napięcie wyjściowe jest najmniejsze, natomiast dla najwyższych - największe. Aby uzyskać liniową charakterystykę odtwarzania, należy zastosować wzmacniacz korekcyjny o odwrotnej charakterystyce, tzw. charakterystyce wg RIAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Płytowego).
   Poniżej zamieszczono sprawdzony w praktyce układ wzmacniacza korekcyjnego. Schemat i projekt płytki zostały wykonane za pomocą programu Eagle. Wartości elementów (poza R5, R6, C5, C6, C7) nie są krytyczne. Należy tylko zadbać o to, aby w przypadku wykonywania dwóch takich wzmacniaczy (stereo), odpowiadające sobie elementy miały wartości jak najbardziej do siebie zbliżone. Zastosowane tranzystory mają współczynnik szumów na poziomie maksymalnie do 4 dB, Jeżeli ten parametr ma zbyt dużą wartość, należy zastosować inne tranzystory o lepszych parametrach.
   Wzmacniacz został zaprojektowany w technologii SMD (poza kondensatorami C3, C5, C6 oraz zaciskami We, Wy i +24V). Kondensatory C5 i C6 powinny być kondensatorami polisterynowymi (ewentualnie poliestrowymi lub polipropylenowymi). Wszystkie rezystory oraz kondensator C7 mają rozmiar 1206, co znacznie ułatwi późniejszy montaż. Kondensatory elektrolityczne C1, C2 i C4 są także w technologii SMD, ale jeśli nie będzie można ich uzyskać, to można zamienić je na kondensatory przewlekane.
   Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby cały wzmacniacz wykonać w technologii przewlekanej, należy wówczas zastosować rezystory 0,1W lub 0,125W, tranzystory np. BC549C, no i odpowiednie kondensatory.

schemat płytka

początek      powrót